Strona ta poświęcona jest odnawialnym źródłom energii .W dzisiejszych czasach energia jest to bardzo drogi towar ,ale bez energii nie możemy się obejść ponieważ jest ona każdemu potrzebna .Możemy jednak próbować ją pozyskiwać na wiele innych sposobów aby zaoszczędzić na naszym domowym budżecie.
Reklamy


wiatraki

Przy takim poziomie cen energii elektrycznej jaki jest notowany na europejskich giełdach nie ma żadnych bodźców inwestycyjnych – uważa Andrzej Modzelewski, dyrektor ds. rozwoju w RWE Polska.
RWE Polska przedstawiła podczas Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego Powerpol 2011, odbywającego się w Kazimierzu Dolnym, informacje o cenach prądu w kontraktach terminowych.

Z prezentacji danych opartych na notowaniach z niemieckiej giełdy EEX wynikało, że obecnie ceny energii elektrycznej na rynku terminowym na lata 2012-2017 nie odbiegają istotnie od obecnych cen na rynku spot i kształtują się poniżej 60 euro za 1 MWh.

- Przy takim poziomie cenowym jaki jest notowany na europejskich giełdach nie ma żadnych bodźców inwestycyjnych (…) To samo dotyczy Polski i innych krajów Europy Środkowo -Wschodniej. Jeżeli jakiekolwiek nowe inwestycje pojawiają się w Polsce to w związku z systemami wsparcia - mówił Andrzej Modzelewski, Dyrektor ds. Rozwoju w RWE Polska, który wskazywał, że europejskie rynki energii zachowują się już porównywalnie i gdy na przykład ceny prądu rosną w Niemczech to rosną one także w Czechach, na Słowacji, czy w Polsce.

Przyczyny przewidywanej względnej stabilizacji hurtowych cen prądu w Europie Zachodniej w perspektywie kilku następnych lat nie są zaskakujące. RWE Polska odnosząc się do Niemiec wskazała, że to przede wszystkim efekt spadku popytu na energię elektryczną, szybkiego rozwoju energetyki odnawialnej i przedłużenia okresu eksploatacji elektrowni atomowych.

- Jeżeli zsumujemy te trzy punkty to dochodzimy do wniosku, że jest nadpodaż mocy wytwórczych w Europie Zachodniej. Ceny energii elektrycznej w perspektywie 5-6 lat specjalnie nie rosną ponieważ mamy dużą nadpodaż mocy na rynkach europejskich - mówił Andrzej Modzelewski.

RWE Polska poinformowała, że obecnie w Niemczech moce zainstalowane w energetyce wiatrowej to około 27 tys. MW, w fotowoltaice już blisko 15 tys. MW, a zapotrzebowanie na moc latem to dwadzieścia kilka tysięcy megawatów. Z powodu rozwoju energetyki odnawialnej w coraz trudniejszej sytuacji znajduje się energetyka konwencjonalna, ale trudno się dziwić takiemu rozwojowi zdarzeń.

RWE Polska podała, że poziom dotowania w Niemczech wytwarzania prądu z energii słonecznej w 2009 roku był taki wysoki, że cena 1 MWh z tych źródeł kształtowała się na poziomie 1600 zł za 1 MWh, a obecnie, po obniżeniu subsydiów, wynosi około 1000 zł za 1 MWh.

Zarazem nie wygląda jednak na to, żeby polska gospodarka mogła skorzystać na nadpodaży mocy w Europie Zachodniej. Andrzej Modzelewski poinformował, że możliwości importowe w przypadku Polski sięgają ledwie 800 MW, a na przykład w przypadku Czech to 3000 MW.

- Energetycy mogą powiedzieć, że to świetnie, bo nie dotknie nas nadpodaż energii, która napłynie do naszego kraju, ale tak naprawdę odbiorca końcowy to powinien płakać, bo jeżeli on ma energochłonny przemysł zlokalizowany w Polsce to może się spodziewać wyższych kosztów - ocenił Andrzej Modzelewski.

Reklamy

Pozycjonowanie tanio


Reklamy

SIATKI PRZECIW OWADOM
www.siatka-na-okna.bulok.info
Odnawialne żródła energi | energia odnawialna to siła i przyszłośćPozycjonowanie |

Login


Reklama